Follow by Email

14 Şubat 2014 Cuma

'Tanrıyı suçlarına ortak ediyorlar'
Çamlıca Tepesi'ne camii yapılması ve ticarete açılmasına karşı kampanya başlatan sanatçılar ve Mimarlar Odası dün basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama da Çamlıca Tepesi'nin "yağma ve rant çılgınlığı"na kurban gitmemesi için tüm İstanbul yardıma çağrıldı.
Kadir Şentürk - soL
TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Yazar Ataol Behramoğlu, Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın ve Şair Nihat Behram'ın çağrısıyla başlatılan Çamlıca Tepesi'ne yapılacak camiiye karşı "Çamlıca Tepesi büyük insanlığı yardıma çağrıyor" kampanyası için dün TMMOB Karaköy Şubesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Şair Nihat Behram yurt dışında olduğu için basın toplantısına katılamazken, katılımcılar arasında basın mesupları, mimarlar ve sanatçıların yanı sıra, TKP İBB Başkan adayı Aydemir Güler vardı.
Orhan Aydın'ın okuduğu basın açıklamasında İstanbul'un ve topografyasının en önemli simgesel varlıklarından biri olan Çamlıca Tepesi'nin yargı süreçlerine, ulusal ve uluslarası ortamlarda tepkiler almasına ve sorumluların uyarılmalarına rağmen inşaat çalışmalarının durdurulamadığına dikkat çekildi.
Yapılacak camiinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yasası 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu 3194 Sayılı İmar Yasası'na aykırı olduğu da vurgulandı. Açıklamada, "İmar mevzuatımız ve evrensel koruma hukuku ve ilkeleri ile değerleri güvence altında olan Çamlıca Tepesi ile ilgili bütün hukuk ve mevzuat yok sayılarak mutlak yapı yasağı alanında kalan ve İstanbul'un kentsel kimliğinin simgesel ve karakteristik öğelerinden biri olan Çamlıca bölgesine önerilen Turizm Alanı fonksiyonu ile kamu yararı açıkça ihlal edilmiştir. Daha geç olmadan bu çılgınlığa birlikte kulak verelim ve bu çılgınlığı birlikte durduralım" denildi.
Ataol Behramoğlu ise, uyulmayan kanunlara dikkat çekti. Behramoğlu, bu yapılanın bir gasp, ele geçirme olduğunu, AKP hükümetinin Tanrı'yı suçlarına ortak ettiklerini söyledi.
Eyüp Muhcu, Çamlıca'nın İstanbul'u sevmenin en önemli nedenlerinden biri olduğunu ve toplumsal değerlere sahip çıkmak gerektiğini belirttirken, şehre Ankara'dan Başbakan tarafından alınan kararlarla müdahale edilmekte ve organize bir suçla yok edilmekte olduğunu söyledi.
Orhan Aydın, bir arada yaşama kültürümüzün üstüne atılan kezzap ve rant alanı haline getirilen siyasal namussuzluğu reddettiğini söyleyerek, "Çamlıca'nın bizim için başka bir anlamı var. Romanlara şiirlere konu olmuş binlerce film çekilmiş. Önce bu edebiyat eserlerine sahip çıkması gereken sanatçılar, şehrine sahip çıkmalı. Tarihi yaşanmışlıkların üzerine giden bu faşizan yaklaşıma karşı mücadele etmelidir" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.