Follow by Email

9 Şubat 2019 Cumartesi

SANATÇILAR GİRİŞİMİ NAZLI MASATÇI’NIN YANINDADIR


       Sanatçıya ve sanata sevgisizlik, adaletsiz ve hukuksuz söylemler ve uygulamalar devam ediyor.

      Bunun son bir örneği değerli tiyatro sanatçısı, yönetmen ve oyuncu arkadaşımız Nazlı Masatçı’nın tutuklanması ve şu anda İzmir-Şakran Kapalı Kadın  Cezaevinde bulunuşudur.

      Mahkûmiyet ve sonucundaki tutuklama gerekçesi ise, Masatçı’nın, yöneticisi  olduğu(yine haksız bir uygulamayla kapatılan) İzmir Yenikapı  Sanat Tiyatrosunca  “vicdani ret” konulu bir etkinlikte sahnelenen Palto adlı oyundur.

      “Vicdani ret”  insana ve vicdana ilişkin hukuksal bir hakkın kullanılması demektir.

       Rus ve dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Nikolay Gogol’ün dünyaca ünlü bir yapıtından uyarlanan”Palto”nun, suçlama, mahkûmiyet ve tutuklama konusu olması  ise, kültüre, sanata, hukuka ve ülkeye karşı işlenmiş bir suçtur.

        Sanatçılar Girişimi bu türden hukuk dışılıklara,sanat ve sanatçı düşmanlığına karşı savaşımını bir an bile geri  adım atmaksızın sürdürecektir.

       Nazlı Masatçı yalnız değildir.

       Sanatçı arkadaşımızın tutuklu bulunduğu İzmir Şakran Kapalı Kadın Cezaevi önünde, 11 Şubat Pazartesi saat 14.00 ' de gerçekleştireceğimiz dayanışma  etkinliğimize bütün sanatçılarımızı, sanat severlerimizi, sanatın ve yaşamın  aydınlığından yana herkesi bekliyoruz.

                                           SANATÇILAR GİRİŞİMİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.