Follow by Email

28 Kasım 2016 Pazartesi

NİHAT BEHRAM’IN PERİNÇEK’E HAKARETTEN MAHKÛMİYETİ ÜZERİNE


Sanatçılar Girişimi’nin etkin katılımcılarından şair ve yazar Nihat Behram bir yazısında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 5,5 ay hapis cezası aldı.
Behram daha önce Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yine bir yazısında hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada da mahkûm olduğu ve ceza ertelendiği için bu kez ertelenmeyen ve para cezasına da çevrilmeyen mahkûmiyet cezası kesinleşirse şair ve yazar arkadaşımızın cezaevine girmesi gerekecek.

Bu satırları okuyan pek çok kişinin bizler gibi şaşkınlığa düşeceğini tahmin ediyoruz.
En geniş anlamıyla sol çizgide yer alan iki tanınmış ve seçkin aydının bir hakaret davasında karşı karşıya gelmesi ve birinin ceza evine girme tehdidiyle karşı karşıya bulunması ülkemizin siyasal tarihinde sanırız ilktir.

Fazla uzağa gitmeden Aziz Nesin örneğine bakalım. İçinde bulunduğu sol çizgide uğradığı hakaretlerin haddi hesabı yoktur. Yüzüne karşı “Aziz Nesin sen nesin!” diye utanmazca haykırıldığı günler pek de uzağımızda değil.

Buna karşın Aziz Nesin’in bu ve benzer hakaretlere karşı herhangi bir dava açtığını anımsamıyoruz.
Sol siyasette, bizde ve başka ülkelerde, farklı düşüncelerdeki kişilerin birbirlerine ağır sözcüklerle suçlamalarda bulunmaları ne yazık ki kötü bir gelenek olarak varlığını sürdürmektedir.

Fakat, kişinin bireysel kişiliğine, bireysel namus ve onuruna dokunulmadığı sürece, genel olarak siyaset alanında kalan bu gibi suçlamalara karşı hakaret davaları açılamamsı ise, bize kalırsa olumlu bir gelenek olarak varlığını sürdürmektedir.

Örneğin, Nihat Behram’ın suçlanmasına ve mahkûmiyetine konu olan yazısının hedefi, Doğu Perinçek’in bir bildiri nedeniyle Sanatçılar Girişimine yönelttiği, vatan hainliğine, vatansızlığa varacak kertede ağır suçlamalarıydı.

Buna karşılık Perinçek’i mahkemeye vermek aklımızın ucundan bile geçmedi.

Kimileri gerçekten ağır birkaç karşı yazıyla yetinildi.

Şimdi geldiğimiz nokta ise sol adına hüzün ve utanç vericidir.

Nihat Behram’ın cezaevine girmesinin sayın Perinçek’i mutlu edeceğini hiç ama hiç sanmıyoruz.

Lütfen her şeyi baştan sona bir daha düşünelim ve ülkemizin bu karmakarışık, acılarla ve kaygılarla sarsılmakta olan döneminde kendimizi ve hangisi olursa olsun yurtsever-sol siyaseti kitlelerin gözünde küçük düşürmeyelim.


SANATÇILAR GİRİŞİMİ


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.